Na grafike záleží!

Photoshop, Illustrator, InDesign, Quark, Flash alebo CorelDRAW? Nalejme si čistého vína a úprimne si priznajme, že väčšina z nás vie vyššie spomenuté programy maximálne tak otvoriť.

Existujú však ľudia, ktorí ich dokážu nielen otvoriť, ale aj v nich pracovať. Reč je o grafických dizajnéroch, ktorí čoraz viac dokazujú ich nesmiernu dôležitosť bytia na tomto svete a v biznis priemysle obzvlášť.

Určite máte vo svojom okolí grafika, kamaráta, ktorého ste už neraz oslovili, aby vám napríklad vytvoril nové logo pre vašu reštauráciu alebo dizajn pre vaše tričká. Keď vám grafiku odovzdal, mohli nastať rôzne situácie. Mohol si pýtať peniaze, napríklad 100 EUR, vy ste mu ich mohli dať s radosťou alebo s odporom a pikantnými poznámkami, možno ste mu ich nedali vôbec a možno si grafik nič nepýtal a možno si vypýtal iba 10 EUR. Ktorá situácia je podľa vás správna?

Pravdou je, že každá situácia je iná a v každej situácii môže odovzdávanie grafiky prebiehať inak. Nejdeme sa v tomto článku venovať cenníkom, skôr by sme chceli trošku objasniť verejnosti, čo práca takého grafika obnáša.

Keďže vyrábame fanúšikovské oblečenie a suveníry, bez grafiky to určite nepôjde a faktom je, že približne 75% produktov, ktoré sme vyrobili prešlo rukami nášho grafika. Zažili sme už rôzne situácie, spočiatku sme chceli byť niečím iní a grafiku sme chceli zákazníkom doslova ponúkať zadarmo k objednávke, napísal nám pán X z táboru XX, že by chcel vlajku a my sme mu poslali 5 dizajnov na výber. On si nevedel vybrať a keď vybral, tak ten víťazný dizajn chcel ešte dvadsaťosem razy zmeniť. Keď bolo takýchto zákazníkov 10, viete si predstaviť ten zmätok.

Neskôr to dokonca ešte niektorí zákazníci začali zneužívať a prešlo to až do takého štádia, že napríklad jeden zákazník dostal na výber tri grafiky na tričko, ale povedal, že sa mu ani jeden nepáči a rozlúčil sa.
O mesiac neskôr vidíme na internete tú našu grafiku na tričkách, musím poznamenať, že dosť nekvalitných, ale to je karma. 🙂

Bolo to už viacmenej neúnosné a začali sme si uvedomovať, že síce musíme byť iní, ale nie hlúpi. Čas, talent, prehľad o trendoch, prehľad o ultras scéne vo svete, ten správny „feeling“ na výrobu grafiky na fanúšikovské produkty. To je niečo, v čom je náš grafik iný ako ostatní, ktorí samozrejme môžu byť taktiež šikovní, no absencia spomínaného „ultras feelingu“ bude vždy cítiť. To je niečo, prečo ste si nášho grafika tak obľúbili a denne od rána do noci pracuje na vašich zadaniach.

Niekedy sú vaše zadania easy, niekedy sú to dosť náročné práce, ale nikdy ste nepočuli „to sa nedá urobiť“. Každú úlohu berie náš grafik ako výzvu a všetci sme nesmierne hrdí, keď neskôr na internete vidíme, ako sa produkty s našou grafikou objavujú na slovenských štadiónoch. 

Práca grafika aj niečo stojí, okrem voľného času sú to aj rôzne školenia, nové grafické programy, predtým štúdium na škole, sem-tam odíde monitor, počítač, druhý monitor… To sú veci, ktoré niektorí zákazníci nevidia a preto sme sa pokúsili aspoň takto vám vysvetliť spoplatnenie grafiky v UM.

Nie že by sa niekto sťažoval, práve naopak, teší nás, že si uvedomujete, že pekný produkt vám prinesie vyšší predaj a väčšina z vás sa ešte dokonca čuduje, že prečo je tá suma iba symbolická. Dôvodov je viacero, napriek tomu, že nedáme na nášho grafika dopustiť a v inom odvetví by sme cenník upravili na štandardné ceny, tu sme stále banda UM, ktorá sa dostala na trh preto, aby podporovala slovenskú ultras scénu.

Suma je teda skutočne iba symbolická, trefne ju opísal aj jeden zákazník slovami „vypijeme v piatok každý o pivo menej a máme grafiku“.

Dnes je internet plný stránok a účtov na sociálnych sieťach, ktoré sa venujú grafike pre fanúšikov. Osloviť môžete aj ich, možno sa vám niektorí zapáčia a možno vám niekto urobí dizajn aj zadarmo.

A možno prídete s tým dizajnom k nám a my vám urobíme ešte krajší! 😉