Postup pri zákazkovej výrobe

Na našom facebooku či instagrame, sme sa už parkrát vyjadrili, že vyrobiť pre seba, svoju partiu, klub či firmu nejaké produkty ešte nikdy nebolo jednoduchšie, ako tomu je dnes a navyše so službami nás, bláznov z UM Wear, to je skutočne “lážo plážo“. Ako sme to mysleli a ako celý postup prebieha, si môžeš prečítať v nasledujúcich bodoch…

1. Úvodná komunikácia
V prípade, že máš záujem vyrobiť pre svoju partiu kamarátov tričká, napíšeš nám na mail info@umwear.com alebo na náš facebook správu, kde si ťa už prevezme náš člen, vo väčšine prípadov som to ja. 🙂

Spustí sa kanonáda otázok, ktoré si možno ani nečakal, veď však „Chcem sto tričiek, tu je dizajn, čo viac potrebuješ vedieť?“ No teoreticky by som nepotreboval vedieť nič, ale s takým prístupom by sme moc nepochodili a preto sa snažíme zistiť, čo najviac o objednávke.

Na akú príležitosť to potrebuješ? Aký strih tričiek v partii obľubujete, voľnejšie alebo slim? Máš grafiku, ale nie je podľa mňa vhodná? Poviem ti to, dám ti nejaké návrhy, ktoré môžeš zvážiť. To sa u nás často stáva, zákazník vie, čo chce, napíše alebo príde a po polhodine diskusie zistí, že ten jeho nápad je úplný škandál a vyrábať sa ide niečo z toho, čo sme mu navrhli my.

Nie je to žiadna hra na #ZjedliVšetkuMúdrosťSveta, ale je to obyčajná služba, ktorú si podľa nás zákazník v tomto biznise zaslúži.

2. Grafika
Asi najdôležitejšie na zákazkovej výrobe je grafika. Samozrejme dbáme na kvalitu materiálu, ale nalejme si čistého vína, nosil by si radšej menej kvalitné tričko s nádherným dizajnom alebo kvalitné tričko s dizajnom, ktorý vyzerá, ako keby ho niekto robil v skicári?
Grafika je aj jeden z faktorov, od ktorých sa odvíja cena niektorých produktov, čiže treba si skutočne premyslieť, čo napríklad na tom tričku chceš mať.

Niekedy mi k objednávke priložíš rovno aj grafiku, ktorú robil tvoj kamoš, keď je postačujúca na výrobu produktu, netreba nič riešiť, ideme vyrábať, niekedy, najmä však zahraniční klienti, posielajú grafiku, z ktorej sa nedá vyrobiť ani 5x5cm nálepka, vtedy žiadame, nech grafiku prerobíš na potrebný formát. Ak to nevieš, nabieha na scénu náš grafik.

Grafik, na ktorého nedáme dopustiť, pretože tu sa jasne ukazujú roky štúdia, veľmi dobrý prehľad v trendoch, šikovné ruky a v prípade zákazok pre fanúšikov, nesmierna výhoda „feelingu“, pretože ako futbalový fanúšik sa dokáže úplne vcítiť do projektu a pravdupovediac, ešte ani jeden klient neodišiel od nás so slovami „Tá grafika sa mi nepáči“.

A to všetko iba za symbolický príplatok, ktorý vo väčšine prípadoch nepresahuje sumu, ktorú utratíš každý piatok na pivečku. J

3. Kalkulácia ceny
Keď vieme, čo chceš vyrábať, v akom počte a máme už aj grafiku, môžeme sa pustiť do kalkulácie ceny. Často nám píšu ľudia s otázkami typu „Koľko stojí u vás 50 tričiek so svojim dizajnom?“

My to takto presne nevieme hneď v úvode vykalkulovať, musíme ísť bod po bode, čiže kalkulácia ceny až po úvodnej komunikácii a grafike. V prípade, že sa ti páči výsledný grafický návrh produktu a výsledná cena, ktorú zaplatíš, prebieha fakturácia, platba a po pripísaní financií na naše konto môžeme zaradiť tvoju zákazku do nášho zoznamu úloh.

Či sa nedá platiť za zákazku až pri preberaní tovaru? V začiatkoch sme sa pokúsili byť v niečom iní, no na takto prehnanú dôveru sme doplatili a táto forma platby je v UM vylúčená, ale samozrejme, pri stálych klientoch sa vieme dohodnúť.

4. Zoznam úloh
Po prijatí platby ide tvoja zákazka na tzv. “zoznam úloh“. Tak sme si jednoducho pomenovali náš systém, podľa ktorého vieme, čo vyrábame, kedy musíme dodať zákazníkov hotový produkt, myslím si, že to nie je nič nezvyčajné a v každej podobnej firme niečo takéto fungovať musí. Neľakaj sa teda, keď ti napíšeme namiesto „ideme vyrábať“ info, že „tvoju zákazku máme na zozname úloh“…

5. Čas výroby a dodania
Okrem financií zákazníka zaujíma aj ďalšia vec, a to čas. Všetci by chceli mať všetko hneď, no treba si uvedomiť, že dnes je dôležitejšia kvalita, než čas a cena, nie nadarmo sa hovorí, že nie sme tak bohatí, aby sme si mohli kupovať lacné veci.

V UM ideme po kvalite, nechceme vyrábať produkty, o ktorých budeme presvedčení, že mohli byť v tej a tej cenovej kategórii vyrobené lepšie. Máme zabehnuté pracovné postupy, ktoré na úkor kvality nebudeme meniť a preto treba byť v niektorých prípadoch trpezlivý. Môže sa stať, že náš zoznam úloh bude prázdny a dodáme ti 500 tričiek za dva dni a naopak, môže sa stať, že budeme mať toľko objednávok, že na jednu vlajku budeš čakať dva týždne.

6. Výroba
Keď sa naše oddelenie výroby pustí do tvojej objednávky, vo väčšine prípadoch si o tom informovaný a pomaly, ale isto už riešime adresu a formu dodania, niekedy stačí poštou, na niektoré veľké objednávky treba kuriérsku spoločnosť. Po tom, čo sú produkty hotové, ostáva predposledný krok – kontrola. Máme oddelenie kvality, na ktorom šikovné dievčatá tvju objednávku skontrolujú a zabalia. Posledným krokom je odoslanie objednávky.

No, čo povieš? Jednoduché, však? Premysli si ešte dnes, čo by si chcel vyrobiť a vyskúšaj si, že text vyššie je do poslednej bodky skutočne pravdivý. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.