Ak sa rozhodnete na svoj textil aplikovať dizajn nie výšivkou, ale potlačou, otvorí sa možnosť viacerých metód. Každá metóda je niečím špecifická a na každú objednávku sa volí ta najvýhodnejšia. Rozhodli sme sa spísať niečo málo o typoch potlače, s ktorými sa u nás možno stretnúť.
Sieťotlač
Prípravou a technikou ide o najnáročnejší typ potlače, no zároveň najčastejšie používaný. Správny výber farieb, kompatibility s textilom, čas ohrevu a faktory, ktoré je potrebné dodržať, garantujú vysokú kvalitu čo sa vzhľadu i životnosti týka.
Pri sieťotlači musíme dizajn najskôr dostať z PC na sito. Za predpokladu, že máme jednofarebný dizajn, postupujeme nasledovne:
– vytlačíme si dizajn na transparentnú fóliu
– na sito nanesieme svetlocitlivú emulziu a keď je pripravená, priložíme vytlačenú fóliu a dizajn presvietime
– svetlocitlivá emulzia nám po presvietení stvrdne, no miesta dizajnu z transparentnej fólie sa nám budú dať vymiť vodou
Vznikne nám tak akási šablóna, cez ktorú budeme vedieť dostať farbu na textil. Ak máme dizajn zložený z viacerých farieb, tento postup musíme vykonať pre každú farbu dizajnu zvlášť.
Keď nastavíme karusel so sitami, môžeme začať nanášať na textil farbu, skrz vytvorenú šablónu v site nám na textile ostane iba dizajn. Farbu treba následne tepelne zafixovať, na čo sa používajú špeciálne ohrevy.
Znie to jednoducho a jednoduché to tak trochu aj je, každý kto však vyskúšal pracovať so sieťotlačou vie, že je to v prvom rade nie 5-minútová príprava a vyžaduje si precíznosť.
Čo sa ceny týka, niekedy nám zákazníci píšu, že chcú sieťotlač, lebo počuli, že to je najlacnejšia metóda. Ono to však nie vždy platí. Vyššie rozpísaná príprava niečo stojí a táto suma sa rozratáva medzi počet kusov, ktoré sa budú potláčať. Ak máme napríklad 6-farebný dizajn, treba vytvoriť 6 sít a je rozdiel či prípravu týchto sít rozrátame medzi 10 alebo 100 kusov. Aj preto sa niekomu môže zdať divné, keď v cenovej ponuke vidí medzi 10 a 100 kusmi rozdiel aj niekoľko eur za kus. Z toho dôvodu sa sieťotlač odporúča na tie väčšie zákazky, napríklad aspoň od 30 kusov.
Ak sa pýtate na nevýhody, okrem toho, že je drahá pri malých počtoch, je to asi aj menšia obmedzenosť v počte použitých farieb. U nás používame máme dva karusely, z čoho jeden má 6 hláv. Tým pádom môžeme sieťotlačou aplikovať maximálne 6-farebný dizajn. V drvivej väčšine prípadov to stačí, no ak má niekto farebne prekombinovaný dizajn, budeme musieť zvoliť inú metódu potlače. Dnes však vieme grafický dizajn aj spracovať tak, aby napríklad biela farba vyzerala na hotovom produkte pri pohľade z väčšej vzdialenosti ako keby bolo použitých viacerých odtieňov, o tom však možno inokedy.
DTG potlač
DTG alebo Direct to Garment, čiže priamo na textil. V tomto spočíva aj táto metóda potlače. Atramenty sa prenášajú hlavou tlačiarne priamo na textil. Oproti sieťotlači tu neexistuje obmedzenie v počte farieb a taktiež náklady na prípravu sú podstatne nižšie, čiže z toho dôvodu je táto metóda vhodnejšia aj na menšie objednávky.
Ako existujú výhody, treba spomenúť aj nevýhody.
Ak chceme potlačiť trebárs tričká, tie treba najskôr dokonale očistiť, zbaviť ich vlhkosti a následne na potláčanú plochu naniesť penetračný prípravok, ktorý zalisovaním v termolise „spojí“ textilné vlákna dokopy. Tričko potom môžeme vložiť do tlačiarne, ktorá najskôr potlačí bielu podkladovú vrstvu a na ňu potom vytlačí dizajn v navrhovaných farbách. Keď sa tak stane, farby ešte fixneme zalisovaním trička v termolise. Digitálna tlačiareň nie je lacná záležitosť a disponujeme, ako veľa iných firiem, iba jednou. Je preto pochopiteľné, že ak máme vyššie opisovaný postup opakovať trebárs 100x, nevýhodou oproti sieťotlači bude aj rýchlosť vybavenia vašej objednávky.
DTF potlač
Ako všetko ostatné, aj potlač textilu sa nejakým spôsobom postupom času vyvíja a na prelome rokov 2020 a 2021 si niekoľko šikovných hláv povedalo, že by bolo fajn spojiť výhodu sieťotlače (kvalita a dotykový pocit) s výhodou DTG potlače (neobmedzený počet farieb v dizajne). A tak vznikla metóda DTF – Direct to Film.
Špeciálne upravenou tlačiarňou so špeciálnym atramentom vytlačíte dizajn na transferový film. Za „čerstva“ musíte posypať tento potlačený film textilným práškom a nechať pod vysokou teplotou zapiecť. Následne vám vznikne akási nažehlovačka, ktorú priložíte na textil a v termolise zalisujete. Po odlepení ostane dizajn na textile. Takto v skratke funguje metóda DTF.
Vďaka našim kontaktom v Európe sme tento proces ešte vylepšili a dovolíme si tvrdiť, že kvalita týchto potlačí silno konkuruje sieťotlači. Dokonca pri pokuse zničiť potlač na tričku naťahovaním, sme roztrhli tričko, ale potlač ostala nepoškodená.
Výhodou DTF potlače je aj ľahké čistenie či jej vyrovnávanie. Ak by sme vytlačili plný A3 obdĺžnik a zašpinili hocijakou tekutinou alebo jedlom, stačí obyčajná vlhká handrička a po špine neostane ani stopa. Rovnako tak vyrovnávanie. Čím väčšia potlačená plocha, tým drastickejšie vyzerá tričko, keď ho pokrčíme. Stačí vziať biely papier na pečenie, priložiť ho k potlači a jemne prejsť 2-3x žehličkou. Potlač bude opäť rovná, vyzerať ako nová a nezáleží na tom, či ste tričko vytiahli práve z práčky alebo z tašky po tréningu. Touto metódou možno potlačiť nie iba bavlnu, ale aj polyester, rifľovinu atď..
Sublimačná potlač
Sublimačná potlač spočíva v chemickom procese, počas ktorého sa sublimačné atramenty skrz sublimačný papier prenesú za pomoci tepla a tlaku na látku.
Naschvál, spomíname látku a nie iba polyester, pretože napredujeme aj v tomto smere a dnes je možné sublimačne potlačiť aj mix bavlny a polyesteru, aj keď samozrejme, väčšinu bude musieť tvoriť ten polyester. Práve na jeho vlákna sa viaže sublimačný atrament.
Touto metódou sa potláčajú dresy, športové tričká alebo aj mikiny, ktoré často vzbudia záujem tým, že sú potlačené po celej svojej ploche. Samozrejme, sublimácia sa používa aj pri potlači vlajok, kľúčeniek, osušiek, hrnčekov a iných predmetov z našej ponuky.